V lobiju Galerije Cukrarna smo v sodelovanju z Zavodom Cona izvedli poseben “sleep koncert”, ki je obiskovalce popeljal v globoko poslušanje in meditativno stanje ob zvočnem uglaševanju in uspavanju. Dogodek, zasnovan na stičišču glasbene umetnosti in terapevtskega delovanja zvoka, je poudaril moč zvoka kot medija za regeneracijo in notranjo harmonijo.
Koncert v trajanju 420min se je začel ob 23.00 z uvodno sprostitveno meditacijo, ki je obiskovalce povabila v umiritev in opazovanje sebe. Postopoma so se glas, gongi, pojoče posode, flavte, ropotulje,… zlili s posnteki iz narave in ustvarili bogato zvočno krajino, ki je presegla zgolj slušno izkušnjo in delovala kot medij za povezovanje z lastnimi občutki, telesom in prostorom. Glasbene kompozicije so se gradile in širile počasi in postopoma. S počasnimi atmosferičnimi napevi glasba vpliva na upočasnitev mžganskega valovanja v stanje alfa, theta in delta možganskih valovanj – podobno tistim, ki jih dosežemo v spanju, meditaciji ali hipnoterapiji.
Obiskovalci so udobno nameščeni na ležiščih doživljali glasbo kot celostno umetnost, ki jih je povabila k introspekciji in jih popeljala na potovanje skozi različna stanja zavesti. Mnogi so poudarili, da so doživeli redko izkušnjo, ko se lahko um in telo povsem predasa umetnosti in naravnemu ritmu. Zvoki so ustvarjali vtis globokega notranjega miru, medtem ko je ambient noči poudarjal občutek brezčasnosti in povezanosti z naravo. Zvoki so odmevali skozi prostor, raztapljali meje med posamezniki in ustvarjali občutek kolektivne povezanosti.
Zvočna izkušnja je poudarila moč glasbene umetnosti, ki presega zgolj estetiko in deluje kot globoko kulturno sidro za sprostitev, regeneracijo in navdih. Koncert se je na približno polovici prevesil v 4 kanalno poslušanje terenskih nočnih posnetkov narave pripravljenih s strani Zavoda Cone, kot povabilo k sobivanju in povezovanju nočne narave urbanega okolja in divjine gozda ruralnega področja.
Dogodek je bil čudovit prikaz, kako glasbena umetnost in kultura ne delujeta zgolj estetsko, temveč tudi terapevtsko, saj človeka povežeta z notranjimi procesi in naravnimi ritmi. Udeleženci so prostor zapustili globoko sproščeni, navdihnjeni in hvaležni za trenutek oddiha v hitrem tempu sodobnega življenja.Obiskovalci so iz dogodka odšli z občutkom umirjenosti in hvaležnosti za umetnost, ki je v hitrem tempu sodobnem življenju lahko orodje za obnovo telesa in duha.
Tako glasba kot prostor sta v popolnem sožitju ustvarila dogodek, ki je poudaril pomen umetniških izkušenj v našem vsakdanu ter nas spomnil na zdravilno moč kulture.
EN
Foto/Photo: Blaž Gutman